оригінал тут
Тема уроку: «Чотирикутники»
Мета уроку: узагальнити знання учнів про чотирикутники; розвивати творчість, математичну мову, інтерес до знань, компетентність;
виховувати колективізм, відповідальність, охайність.
Тип уроку: узагльнення та систематизація знань.
План уроку
1. Організаційний момент – 2 хв.
2. Презентація фігур – 20 хв.
3. Практична робота
3. 1. Розв’язування задач у групах – 5 хв.
3. 2. Колективний розгляд розв’язань – 10 хв.
4. Підсумок уроку – 6 хв.
5. Домашнє завдання – 2 хв.
Хід уроку
- Організаційний момент
Учні розбиваються на команди і займають місця за столами з назвами своїх команд: «Паралелограм», «Прямокутник», «Ромб», «Квадрат», «Трапеція».
Вступне слово вчителя:
«Я вважаю, що ніколи до цього ми не жили в такий геометричний період. Все навколо – геометрія». Ці слова належать видатному французькому архітектору Ле Корбюзі (поч. ХХ століття) і дуже точно характеризують сьогодення. Світ, в якому ми живемо, наповнений геометрією будинків та вулиць, творіннями природи та людини.
В Єгипті та Вавілоні біля 4 тисяч років назад користувалися правилом для визначення площ і ою’ємів. Греки ж запозичили ці геометричні знання біля 2,5 тисяч років назад. Спочатку ці знання використовувалися переважно для вимірювання земельних ділянок. Звідси і грецька назва «геометрія», що означає «землемірство».
Існує легенда, що одного разу єгипетський цар Птолемей І спитав давньогрецького математика про те, чи немає більш короткого шляху для розуміння геометрії, ніж той, який описаний у його відомій праці, що міститься в 13 книгах. Учений гордо відповів: «У геометрії немає царського шляху». І’мя цього вченого Евклід.
У країні Евклідової геометрії ми з вами відвідали міста Чотирикутники та Трикутники. Про що ви там дізналися? Зараз послухаємо.(розповідь учнів – 2 пункт плану)
2. Презентація фігур
1) Розповідь про кожну з фігур представниками команд.
2) Запитання командам-суперницям.
За кожну правильну відповідь команда одержує зірочку.
- Практична робота
Кожна команда приготувала задачу.
Ці задачі не прості,
Застосуєш їх в житті.
Ну, а щоб їх розвязати, -
Геометрію треба знати.
У вас на столах є конверти із задачами (див. додаток 1). Керівник групи розподілить задачі за складністю між членами групи і буде вашим консультантом. За кожну правильно розв’язану задачу команда отримує зірочку. Коли задача розв’язана і перевірена консультантом, учень відтворює її на дошці.
- Підсумок уроку
- Давайте перевіримо, наскільки компетентні ви тепер з теми
«Чотирикутники» (див. додаток 2).
- Візьміть аркуш для оцінювання і виставте бали кожному
учню на всіх етапах уроку (див. додаток 3).
- Визначення переможців.
а) керівники груп рахують зірочки;
б) чия презентація сподобалась і запам’яталася найбільше?
(Вручається диплом «Найбільш творча група» (див. додадок 4)).
- Хто був найбільш ерудованим учнем сьогодні на презентації? Вручається орден Сови вченої.
- Домашнє завдання
Підготуватися до контрольної роботи, сторінка 77 Тести №2.
Додаток 1
1 група. Паралелограм.
Дано:
АВСD – паралелограм
кут А у 3 рази менше кута В
Знайти:
кути паралелогрма.
2 група. Прямокутник.
Дано:
OKMN – прямокутник
кут KMO – 20
Знайти:
Кути KOM, OMN, MON.
3 група. Ромб.
Дано:
ABCD – ромб
кут BAC – 60 , AC – 7 см
Знайти: АВ
4 група. Квадрат.
Дано:
ABCD – квадрат
Знайти:
кути трикутника ABD
5 група. Трапеція.
Дано:
Трапецію ABCD, кут A – 37 , кут D – 53 .
Знайти: кут В і кут С.
Додаток 2.
Загадки.
- Чотирикутник, у якого всі сторони рівні, але не квадрат.
( Ромб )
- Яка фігура має однакову назву зі спортивним приладом
повітряного акробату? ( Трапеція )
- Ты на меня, ты на него,
На всех нас посмотри.
У нас всего, у нас всего,
У нас всего по три.
Три стороны и три угла,
И столько же вершин.
Все в нашем городке – друзья,
Дружнее – не сыскать.
Мы … - семья.
Нас каждый должен знать. ( Треугольников )
- Он давно знакомый мой,
Каждый угол в нем прямой,
Все четыре стороны
Одинаковой длинны.
Вам его представить рад
И зовут его … ( Квадрат )
Додаток 3
Лист оцінювання
№
Прізвище та і’мя члена групи
Підготовка презентації
Презентанція фігури
Відповіді на запитання та загадки
Практична робота
Сума балів Оцінка
Додаток 4.
Диплом
нагороджується найбільш творча група у складі
Свою творчість учні виявили під час підготовки до презентації
Дата
Директор школи
Вчитель математики
|